Údržba laminátové podlahy

Nasucho či namokro? I na údržbu laminátové podlahy je potřeba jít s rozmyslem. Pomůže souprava na údržbu laminátového povrchu. Přibalí vám utěrky s mikrovlákny, držák na mop s možností připevnění utěrky, teleskopickou násadu s ergonomickou rukojetí, čistící prostředek a rozprašovač.

Pokud je laminátová podlaha kvalitní, a tedy i dostatečně tvrdá, nevyžaduje speciální ochranu. Rozhodně nepoužívejte produkty, které vytvářejí ochranné vrstvy, například lesky či vosky. Tyto prostředky vytvářejí na povrchu podlahy film, který ztíží nebo znemožní odstraňování skvrn. Po jejich aplikaci by nebylo možné podlahu dále řádně čistit. Navíc, podlaha může být nebezpečně kluzká. Díky tvrdému a těsnému povrchu laminátových podlah vyšší třídy je zbytečné mýt je pokaždé vodou. V závislosti na znečištění podlahy stačí, aby se namokro uklízelo jednou za měsíc; nejlépe čistícím prostředkem na laminát, který zabrání elektrostatickému lepení nečistot, a mikrovláknem. Složení těchto vláken zajišťuje přiměřené mechanické vyleštění podlahy aniž byste museli vyvíjet přílišný svislý tlak.

Směs vody a čistícího prostředku stříkněte několikrát přímo na utěrku tak, aby byla vlhká, a ne příliš mokrá, a pak ji upněte k mopu. Čistící prostředek nikdy nestříkejte přímo na podlahu.

Pozor, příliš časté mokré čištění může údržbu podlah ztížit nebo je nevratně poškodit. Takové povrchy lze vysát vysavačem vhodným pro údržbu plovoucích podlah. Předtím se však vyplatí nasucho uvolnit prach a nečistoty utěrkou s mikrovlákny. Nedejte se zlákat impregnovanými utěrkami, které jsou většinou jen jednorázové. Kromě toho jsou impregnovány olejovitými látkami, které později pracují na přilepení nečistot na podlahu. Textilie s mikrovlákny, které účinně uvolňují a vážou nečistoty a odstraňují vlhkost, mají speciální strukturu oček. Okraje utěrky, kterou jste předtím obrátili očky k podlaze, je třeba přeložit přes desku mopu a přichytit je k suchému zipu na straně držáku. Mopem vytírejte podlahu dlouhými tahy v podélném směru lamel nebo překrývajícími se tahy do kříže.

Našlo se praktické řešení, jak zakončit podlahu kolem topných trubek! Pomocí přizpůsobených krytek potrubí a laminátových samolepek lze efektně a funkčně propojit okolí trubky s podlahou. Laminátové samolepky mají vzhled a povrchovou strukturu ladící s podlahou a díky vyměnitelným vnitřním kroužkům lze jedinou krytku použít na trubky od 15 do 22 mm.

Jak na odolné nečistoty? Stopy gumových nebo plastových podrážek, fixů, rtěnky, dehtu otřete suchým hadříkem, a pokud je to potřeba, použijte aceton. Krvavou skvrnu odstraňte mírně navlhčeným hadříkem. Pokud je skvrna suchá, opakovaně ji třete suchým hadříkem. Popřípadě použijte koncentrovaný čistící prostředek. Čokoládu, tuk, olej nebo výrobky na bázi oleje čistěte koncentrovaným čistícím prostředkem. Po odstranění skvrn podlahu vždy vytřete mírně navlhčeným hadříkem s mikrovlákny nebo běžným hadrem, abyste odstranili zbytky rozpouštědla.

Nečistoty jako například písek nebo štěrk laminátové podlahy nejen znečišťují, ale mohou je také poškodit. Fungují jako smirkový papír, a tak se podílejí na předčasném opotřebení. Mokré nečistoty k podlaze lépe přilnou a po zaschnutí se mnohem hůře odstraňují. K vstupním dveřím umístěte čistící zóny odpovídající velikosti. Elegantním řešením je rohož zapuštěná do podlahy v pevném hliníkovém rámu. Její vrstvy by měly zajistit, aby špína zůstala v rohoži, kterou pak stačí vysát.